Zmrtvýchvstání Páně | Pastýřské slovo faráře
Nabízím texty k domácí liturgii neděle ZMRTVÝCHVSTÁNÍ PÁNĚ.
Případně se spojme v sobotu 11. dubna v devět večer nebo v neděli 12. dubna v jedenáct dopoledne ONLINE ZDE.
Moji milí,
jsou Velikonoce. Tak slavme. Co jiného k tomu říct? Postní doba, která nám byla letos nadělena, byla mimořádná, výjimečná, tichá, nesmírně otevřená Boží milosti. A ta doba nekončí, jen se proměňuje. Slavme. Víte, že to jde, vždycky, za každých podmínek.
Jsme světlem světa. Tedy lépe řečeno jsme tak zamýšleni, jsme k tomu doprovázeni, je nám k tomu odpouštěno, jsme tak milováni. Tento čas vnímám jako výjimečný a zcela nenáhodný. Spíš bezčasí než čas. Jakoby se zastavily děje a zůstalo bytí. A o to přece jde. Bůh je ten, který je. Je samo bytí, podstata veškerého bytí, bytí v lásce, neboť jinak by šlo jen o upachtěné přežívání. Bůh je láska. Je plně přítomný a plně pozorný ve všem a vůči všem. Je myslím naprosto nenáhodné, jak to vypnutí společnosti u nás kopíruje postní dobu, Velikonoce a asi potrvá až do Letnic. Je to šance uchopit podstatu světla, kterým jsme. Dopadne to dobře.. ty naše příběhy. Věřím.
Není doba na mnoho slov. Navíc jsme s mnohými spojení i skrz ten experiment s online bohoslužbami z bohdalského kostela. A není to jen “jako”. To eucharistické shromáždění skutečně je. Jen kostel, v němž se shromažďujeme, je trochu větší, jak ho stvořil Bůh, je to náš svět, naše planeta Země. A při eucharistii se otevírá svět neskonale větší, Boží dům, kam jsme zváni.
Zakončím dnes velikonočním mikrokázáním biskupa Pavla Konzbula:
“Jaký je rozdíl mezi mechanikem a kvantovým mechanikem? Mechanik zkoumá, jak nejlépe zajet do garáže. Kvantový mechanik zkoumá, jak nejlépe zajet do garáže, aniž by při tom otevřel vrata. My křesťané se díky Ježíšově Vzkříšení nemusíme starat o otevírání vrat mezi tímto životem a Božím královstvím, jde jen o to držet správný směr. Christus resurrexit! Christ is risen! Kristus je vzkříšen! Christos voskrese! Khristós Anésti! Radujme se, jak umíme od západu až na východ.”
Váš Jan
PS: Na konci textu ke stažení k domácí liturgii (viz výš) je modlitba žehnání pokrmů k velikonočnímu stolu. Jsme zvyklí, že žehná kněz v kostele, což teď úplně nejde. Ale jde něco jiného, velmi tradičního a myslím stále životaschopného. Žehnání pokrmů vychází z židovské tradice. Což je dost inspirativní. Inu, myslím, že by to byla ideální role matky rodu, aby na začátku slavnostního oběda požehnala pokrmy, které, řekl bych, do značné míry i připravila. A nezapomeňme, že všichni jsme pokřtěni a stali se z nás tak kněží, proroci a králové. Chopme se tedy všichni tohoto kněžského práva i povinnosti. Jen do toho:)
Rozhovor z farní zahrady Mockrát děkujeme:)